Aktualności szkolne arrow HISTORIA SZKOŁY
Historia szkoły Drukuj Email

Gimnazjum Nr 5 działa w budynku byłej Szkoły Podstawowej Nr 17. SP 17 stworzona została jako szkoła tymczasowa 8 XI 1954 roku.

Początkowo zajęcia odbywały się w blokach mieszkalnych, oraz w ,,Domu Górnika" i dopiero w 1956 roku przeniesiono ją do nowego budynku przy ulicy Żurawiej.

Pierwszymi pedagogami byli: kierownik szkoły Alojzy Malinowski, Kazimiera Maciączyk, Kazimiera Żaczek, Józef Pośpiech, Zenon Skrobicki.
Rok szkolny 1960/61 był bardzo uroczysty ze względu na przyjęcie do szkoły tysięcznego ucznia.
1 IX 1977 roku szkoła otrzymała numer 17, co było wynikiem przyłączenia Boguszowic do Rybnika.
W roku szkolnym 1977/78 dyrektorem został Walenty Kaczmarczyk.
Za jego kadencji w szkole przeprowadzono wiele remontów, w których brali udział rodzice uczniów.
Od chwili powstania szkoła obchodziła wiele jubileuszy, ale najbardziej pamiętnym był chyba ten z okazji 40-lecia istnienia. Niedługo przed głównymi uroczystościami w nocy z 22/23 X 1994 roku szkoła została podpalona. Na szczęście pożar został ugaszony na czas.

W roku szkolnym 1999/2000 rozpoczęło swoją działalność gimnazjum.

1 IX uczniowie mogli przyjść do pięknie odnowionego budynku, który swoim słonecznym wizerunkiem wyróżniał się wśród szarych bloków.

W pierwszym roku pracy w gimnazjum uczyło się 174 uczniów i pracowało 18 nauczycieli. Z roku na rok liczba uczniów wzrasta.

Obecnie uczniowie uczą się w 16 oddziałach.

Najważniejsze wydarzenia z życia szkoły opisywane są na bieżąco w kronice prowadzonej przez nauczycieli.