Gimnazjum Nr 5 w Rybniku

Socrates Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
22.11.2008.

Projekt Sokrates Comenius 1,

międzynarodowy projekt szkolny

SOS dla Matematyki

Rok szkolny 2006-2007

Naszymi partnerami są : 2 szkoły z Belgii, Holandia, Niemcy, Hiszpania.

Uczniowie 14-17 lat będą wykonywać materiał dydaktyczny dla siebie nawzajem. Najpierw znajdują problematyczne zagadnienie matematyczne, a następnie muszą znaleźć praktyczne rozwiązanie. Uczniowie muszą wykonać pomoce dydaktyczne oraz instrukcje do nich. Każda grupa uczniów w projekcie zaprezentuje efekty pracy swoim rówieśnikom, a potem zagranicznym partnerom. Podczas procesu przygotowania pomocy dydaktycznych uczniowie będą zdawali relacje z przebiegu pracy, będą dzielić się uwagami, doświadczeniami i pomysłami, w ten sposób wspólnie znajdą rozwiązanie.

W dniach od 18-22 października mieliśmy zaszczyt gościć partnerów w naszej szkole. Nauczyciele z różnych krajów spotkali się z panią dyrektor Krystyną Florek , gronem pedagogicznym oraz uczniami biorącym udział  w projekcie. Oprócz dobrej zabawy i pogłębiania wiedzy o krajach partnerskich ciężko pracowaliśmy nad przyszłymi zadaniami w projekcie.

W maju tego roku, nasi uczniowie wraz z nauczycielami, pojadą do Niemiec na wizytę podsumowującą cały rok naszej pracy. Są to uczniowie nagrodzeni za swój aktywny udział w projekcie i ogromne zaangażowanie.

Naszą pracę i inne informacje znajdziesz na :

http://www.dominieksavio.be/comenius/

 

UCZNIOWIE W PROJEKCIE SOKRATES - SOS MATEMATYKA

 

I A

9. MARTYNA OBERMAN

10.BARBARA MIKŁUSIAK

11.PIOTR WNUK

IIA

1.KIEŚ SŁAWOMIR

2.CIEPLUCH ADAM

3.SZWAJDA ŁUKASZ

4.ŚWIRYDOWICZ WOJCIECH

5.KORBEL ROBERT

6.RULKA IWONA

7.TURLUK ANNA

8. SZYMBORSKA NATALIA

 

IIC

12.KOLARSKA NATALIA

13.ANDRYKOWSKA ANNA

14.GOSZCZ PAULINA

15.BRODZIAK DANIEL

16.GROCHLA MATEUSZ

 

IIIA

17.FOJCIK

18.OCHOCIŃSKI

19.PIOSEK

20.MARGOL

21.PALKOWSKA

22.SKROBOL

23.DZWONEK

24.PRUS

25.MAGDZIŃSKA

26.RUTKOWSKI

27.KRZAN

28.STRUSZCZAK

 

IIIC

29.SZYMURA PATRYCJA

30.CZOSNYKA SYLWIA

 

KALENDARZ

PRAWDOPODOBNA DATA

DZIAŁANIE

MIEJSCE

15 WRZESIEŃ 2006

KWESTIONARIUSZ DOTYCZĄCY OCZEKIWAŃ UCZNIÓW

PREZENTACJA SZKÓŁ PARTNEROM

 

KLASA

30 WRZESIEŃ 2006

UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ PREZENTACJĘ SWOJEJ GRUPY PROJEKTOWEJ 9VIDEO, SESJA ZDJĘCIOWA). PROFIL KAŻDEGO UCZNIA NA WSPÓLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

KLASA

11 PAŹDZIERNIK 2006

ZAPOZNAWCZA SESJA DLA WSZYSTKICH PARTNERÓW W TYM SAMYM CZASIE. TERMIN UZGODNIONY WCZEŚNIEJ

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

18-22 PAŹDZIERNIK 2006

SPOTKANIE NAUCZYCIELI (WIZYTA ROBOCZA), Z KAŻDEGO KRAJU 2 NAUCZYCIELI, UZGODNIENIE TEMATU I SZCZEGÓŁÓW.

POLSKA

31 PAŹDZIERNIK 2006

PIERWSZA ANKIETA, BADANIE

KLASA

15 LISTOPAD 2006

ODPOWIEDŹ NA BADANIE

KLASA

30 LISTOPAD 2006

ANALIZA BADAŃ, PRZYGOTOWANIE ĆWICZEŃ, KOMENTARZY, UMIESZCZENIE WYNIKÓW NA  WSPOLNEJ STRONIE DO WGLĄDU WSZYSTKICH PARTNERÓW

KLASA

15 GRUDZIEŃ 2006

WYSŁANIE NOWYCH, DOPRACOWANYCH ĆWICZEŃ,

KAŻDY PARTNER POSYŁA PIERWSZY RAPORT

KLASA

NAUCZYCIELE

30 STYCZEŃ 2007

SESJA WSZYSTKICH ROZWOJU PRACY DLA WSZYSTKICH PARTNERÓW W TYM SAMYM CZASIE, TERMIN WCZEŚNIEJ UZGODNIONY

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

25 LUTY 2007

ANALIZA BADAŃ, SZUKANIE ROZWIĄZAŃ, PRACA NAD POMOCAMI DYDAKTYCZNYMI, POSŁANIE WSZYSTKIEGO DO PARTNERÓW

KLASA

28 LUTY 2007

ODPOWIEDŹ, REAKCJA, POSŁANIE KOMENTARZY I OPINII

KLASA

1 MARZEC 2007

KAŻDY PARTNER POSYŁA RAPORT DO INNYCH (MATERIAŁ DYDAKTYCZNY, RYSUNKI ITD.)

KLASA

NAUCZYCIELE

15 MARZEC 2007

UMIESZCZENIE WSZYSTKICH MATERIAŁÓW NA STRONIE

KLASA

30 MARZEC 2007

SESJA NA TEMAT POSTĘPÓW WSZYSTKICH PARTNERÓW, TERMIN UZGODNIONY WCZEŚNIEJ

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

30 KWIECIEŃ 2007

DOPRACOWANIE KOŃCOWEJ WERSJI PODRĘCZNIKA, ĆWICZEŃ ORAZ POMOCY DYDAKTYCZNYCH

KLASA

15 MAJ 2007

 

22-25 MAJ 2007

DOPRACOWANIE MATERIAŁÓW, WYSŁANIE OCENY

 

SPOTKANIE PARTNERÓW, OCENA I TESTOWANIE MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

KLASA

 

NIEMCY

2 NAUCZYCIELI WRAZ Z MAX. 5 UCZNIAMI

31 MAJ 2007

ODPOWIEDŹ NA OCENĘ

KLASA

1 CZERWIEC 2007

KAŻDY PARTNER POSYŁA RAPORT (MATERIAŁ DYDAKTYCZNY, RYSUNKI)

KLASA

NAUCZYCIELE

15 CZERWIEC 2007

OCENA I OMÓWIENIE EWALUACJI W PRZYSZŁYM ROKU

SESJA PARTNERÓW PODSUMOWUJĄCA WYNIKI PRACY, CZAS UZGODNIONY WCZEŚNIEJ

KLASA

 

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie w języku  angielsku.

Strona zawiera materiały nad którymi pracujemy:

http://www.dominieksavio.be/comenius/

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W MOERS, NIEMCY,  22-25 MAJ 2007


W dniach od 22 do 25 maja 2007 w Moers, w Niemczech miało miejsce spotkanie uczniów i nauczycieli szkół partnerskich w ramach programu Sokrates Comenius. Nasi przedstawiciele to grupa 5 uczniów: Martyna Prus, Monika Skrobol, Olga Dzwonek, Patrycja Szymura, Barbara Mikłusiak oraz 2 nauczycieli: Adriana Kołek i Maja Laskowska. Pozostali partnerzy to szkoły z  Niemiec, Holandii, Hiszpanii oraz dwie szkoły z Belgii.

 

Celem spotkania było omówienie i podsumowanie całorocznej pracy nad projektem „ SOS dla Matematyki”; poznanie odmiennych praktyk w szkołach europejskich; poznanie kraju, środowiska, tradycji zabytków kultury i historii, a także nawiązanie kontaktów koleżeńskich z rówieśnikami.

 

Po przyjeździe do Niemiec w dniu 22 maja ( wtorek ) uczniowie polscy zostali zakwaterowani u rodzin uczniów szkoły goszczącej. Popołudnie spędzili w towarzystwie swoich niemieckich i zagranicznych rówieśników.

 

W drugim dniu pobytu ( środa, 23.05.07 ) w godzinach 8:00-12:00 w szkole odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje szkoły, miasta, kraje z których pochodzą i przedstawili wyniki swojej całorocznej pracy nad projektem. Po południu, od godz.14:00 cała grupa wybrała się na zwiedzanie miasteczka Moers. Przewodnik oprowadził nas po malowniczych uliczkach miasta i opowiedział najważniejsze fakty z historii . Późnym popołudniem wróciliśmy do szkoły, gdzie rodzice wraz z nauczycielami przygotowali grilla – pyszne kiełbaski i sałatki domowej roboty. Uczniowie znaleźli także czas na wspólne gry i rozmowy – prowadzone w języku roboczym projektu – języku angielskim.

 

W czwartek ( 24.05.07 ) uczniowie i nauczyciele znów spotkali się w szkole, lecz tym razem pracowali oddzielnie. Uczniowie mieli za zadanie przywieźć ze sobą przygotowane gry matematyczne i w czasie tego spotkania zaprezentować je innym uczniom. Każda szkoła przygotowała jedną grę. Uczniowie zostali podzieleni na mieszane kilkuosobowe grupy i mieli mnóstwo czasu na wypróbowanie każdej z gier. W tym samym czasie nauczyciele pracowali nad przygotowaniem formularzy ewaluacyjnych dla uczniów i nauczycieli oraz omawiali wyniki całorocznej współpracy. Po lekkim obiedzie gospodarze zaplanowali wycieczkę do Kolonii, miasta oddalonego od Moers o 70 km. Na miejscu zwiedziliśmy piękną katedrę, weszliśmy na wieżę widokową, z której rozciągał się zadziwiający widok na całe stare miasto. Później uczniowie mieli czas wolny, ale też pewne zadanie do wykonania. Uczniowie zostali podzieleni na grupy kilkuosobowe i w czasie spaceru po mieście mieli znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące historii, zabytków i najciekawszych punktów miasta. Powrót do Moers nastąpił około godz.19:00.

 

W ostatnim dniu spotkania ( piątek, 25.05.07 ) uczniowie wzięli udział w zajęciach pod nazwą ”Sztuka i Matematyka”. Zadaniem uczniów było pokazanie matematyki jako narzędzia twórczego. Grupy przedstawiły swoje pomysły na ciekawe prace i modele przygotowane z wykorzystaniem wiedzy matematycznej. Nauczyciele w tym czasie omówili końcowe działania, raporty dla Narodowych Agencji i opracowali kalendarz prac na kolejny rok projektu. Od godziny 13:00 partnerzy rozpoczęli przygotowania do drogi powrotnej.

 

Spotkanie było bardzo udane i zaowocowało licznymi kontaktami z rówieśnikami z krajów partnerskich. Do końca roku szkolnego nauczyciele w swoich szkołach muszą przeprowadzić ewaluację i jej wyniki przesłać do koordynatora projektu. Zakończenie prac w tym roku projektu planowane jest na koniec lipca.

 

 

 

 

Przygotowała

 

Maja Laskowska

 

Sokrates Comenius

 

Uczniowie rybnickiego Gimnazjum nr 5 im. W. Webera w niemieckim Moers W dniach od 22 do 25 maja 2007 w Moers, w Niemczech miało miejsce spotkanie uczniów i nauczycieli szkół partnerskich w ramach programu Sokrates Comenius. Obok reprezentantów z Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Belgii, wzięli w nim udział uczniowie z rybnickiego Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera Celem spotkania było omówienie i podsumowanie całorocznej pracy nad projektem "SOS dla Matematyki", zebranie informacji dotyczących praktyk stosowanych w szkołach europejskich, a także poznanie odwiedzanego kraju, środowiska, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz nawiązanie kontaktów koleżeńskich z rówieśnikami. Po przyjeździe do Niemiec polscy gimnazjaliści zostali zakwaterowani u rodzin uczniów szkoły goszczącej. Popołudnie spędzili w towarzystwie swoich zagranicznych rówieśników. W drugim dniu pobytu (23.05.07) odbyło się spotkanie w tamtejszej szkole, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje szkoły, miasta, kraje, z których pochodzą i przedstawili wyniki całorocznej pracy nad projektem. Po południu cała grupa wybrała się na zwiedzanie Moers. Przewodnik oprowadził wszystkich po malowniczych uliczkach miasteczka i opowiedział najważniejsze fakty z jego historii. Po wycieczce młodzież i opiekunowie wrócili do szkoły, gdzie rodzice i nauczyciele przygotowali grilla - pyszne kiełbaski i sałatki domowej roboty. Uczniowie znaleźli także czas na wspólne gry i rozmowy - prowadzone oczywiście w języku angielskim. W czwartek (24.05.07) uczniowie i nauczyciele znów spotkali się w szkole, lecz tym razem pracowali oddzielnie. Uczniowie mieli za zadanie przywieźć ze sobą przygotowane wcześniej gry matematyczne i w czasie tego spotkania zaprezentować je, natomiast nauczyciele projektowali formularze ewaluacyjne dla uczestników spotkania oraz omawiali wyniki całorocznej współpracy. Po lekkim obiedzie gospodarze zaplanowali wycieczkę do Kolonii, miasta oddalonego od Moers o 70 km. Na miejscu uczestnicy zwiedzali piękną katedrę, weszli na wieżę widokową, z której rozciągał się zadziwiający widok na całe stare miasto, wzięli udział w interesującej zabawie. Powrót do Moers nastąpił około godz.19:00. W ostatnim dniu spotkania (piątek, 25.05.07) uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod nazwą "Sztuka i Matematyka". Ich zadaniem było pokazanie matematyki jako narzędzia twórczego. Grupy przedstawiły swoje pomysły na ciekawe prace i modele przygotowane z wykorzystaniem wiedzy matematycznej. Nauczyciele w tym czasie omówili końcowe działania, raporty dla Narodowych Agencji i opracowali kalendarz prac na kolejny rok projektu. Spotkanie było bardzo udane i zaowocowało licznymi kontaktami z rówieśnikami z krajów partnerskich. Do końca roku szkolnego nauczyciele w swoich szkołach muszą przeprowadzić ewaluację i jej wyniki przesłać do koordynatora projektu. Zakończenie prac dotyczących tego etapu projektu planowane jest na koniec lipca.

Przygotowała: Maja Laskowska nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum nr 5 im. W. Webera w Rybniku

 

Rok szkolny 2007-2008

 

Wizyta robocza nauczycieli w Bruge-Belgia 4-8 listopad 2007r.

Rok szkolny 2008-2009

 

Wizyta robocza nauczycieli w Jaen - Hiszpania 5-10 listopad 2008r.

 
następny artykuł »