Aktualności szkolne arrow RÓWNY START
Równy start Drukuj Email

Projekt realizowany w roku szkolnym  2007-2008

Mamy równe szanse - Działania Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera związane z realizacją projektu „Równy start w przyszłość - wyrównywanie szans edukacyjnych w Rybniku”.

Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera, podobnie jak inne szkoły w Rybniku, przystąpiło do projektu „Równy start w przyszłość - wyrównywanie szans edukacyjnych w Rybniku”.

Zgodnie z jego założeniami podjęto wiele zadań i inicjatyw, których celem było uaktywnienie młodych ludzi, zachęcenie do zdobywania i utrwalania wiedzy, rozbudzanie zainteresowań i pomoc w ich rozwijaniu. Uczniowie z zadowoleniem przyjęli informację o tym, że od marca 2007 roku w szkole będzie odbywać się szereg kółek zainteresowań, zajęć wyrównawczych, motywacyjnych, kół językowych i informatycznych. Gimnazjum nr 5 w Rybniku – Boguszowicach zaczęło tętnić życiem nie tylko w czasie lekcji, ale także popołudniami. Tłumy uczniów z chęcią przychodziły np. na zajęcia wyrównawcze z fizyki, chemii czy matematyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kółka bibliotecznego, Małej Akademii Teatralnej „Na poddaszu” oraz kółka dziennikarskiego.

W sumie w G5 zorganizowano 28 różnych typów zajęć pozalekcyjnych, w których brali udział niemal wszyscy uczniowie. Na efekty tych działań nie trzeba było długo czekać. Wielu uczniów aktywniej zaangażowało się w życie szkoły, odkryło swe talenty, poprawiło wyniki w nauce. Na przykład uczestnicy zajęć motywacyjnych o charakterze socjoterapeutycznym i członkowie kółka bibliotecznego przygotowali „Koncert życzeń z okazji Dnia Matki”. Kółko biblioteczne zajęło się ponadto przygotowaniem wystawy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczniowie biorący udział w zajęciach Małej Akademii Teatralnej rozpoczęli przygotowania programu artystycznego z okazji zakończenia roku szkolnego.

Niemałą atrakcją dla młodzieży okazały się również szkolne konkursy: mitologiczny, ortograficzny, o powstaniach śląskich, dotyczący wiedzy o patronie gimnazjum – Władysławie Weberze. Członkowie kółka dziennikarskiego wzięli ponadto udział w III Powiatowym Konkursie na Gazetkę Szkolną „Gęsie Pióro”, w którym zdobyli nagrodę za gazetkę „Gimwizjer”.

Kwiecień, maj i czerwiec były okresem organizowania wycieczek edukacyjnych i wizyt studyjnych. Gimnazjaliści z Boguszowic byli w gliwickiej palmiarni, na Wawelu i w krakowskich Sukiennicach, we Wrocławiu i Oświęcimiu, odwiedzili Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Wśród innych inicjatyw podjętych w szkole w związku z realizacją projektu warto jeszcze wymienić spotkanie uczniów klas pierwszych z policjantem – młodszym aspirantem mgr Tomaszem Czupryniakiem na temat: „Odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne” oraz warsztaty dla nauczycieli pt. „Twórcze myślenie i działanie”, które przeprowadził pan Andrzej Rathai – ekspert do spraw metod pracy. Pierwszy etap projektu „Równy start w przyszłość” dobiega końca. Jednak już dziś można stwierdzić, że w rybnickim Gimnazjum nr 5, wiele z podjętych działań okazało się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym aktywność uczniów, fakt, iż wielu z nich uświadomiło sobie swoje mocne i słabe strony, uwierzyło w swe siły i dostrzegło, że warto pracować nad zwiększeniem swoich szans edukacyjnych.

..:: Równy start w przyszłość - wyrównywanie szans edukacyjnych w Rybniku

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE

Zajęcia wyrównawcze z geografii– mgr Zenon Adamski (1h)

środa 14.15